Choroby wieku podeszłego

Ciało człowieka z ciągiem lat podlega przemianie i osłabieniu. Niedomagania w byciu narządów, niższa sprawność mózgu, brak sił – to zaledwie kilka z czynników towarzyszących różnych schorzeniom. Na co najczęściej są seniorzy?

Promocja pieluchy Kołobrzeg

Choroby wieku starczego to wynik naturalnego procesu, jakim jest starzenie się organizmu, a ich przyjście może przyspieszyć m.in. styl życia, niezdrowa dieta, ogólne zaniedbanie, uwarunkowania genetyczne itd.

pampersy allegro
pampersy allegro

Osoby stare często muszą zrozumienia, cierpliwości i akceptacji, a dodatkowo kontroli i uwagi w najłatwiejszych czynnościach. Mogą korzystać kłopot np. z prostą toaletą – wtedy stosowane będą pieluchomajtki dla dorosłych – kąpielą, chodzeniem itd. Poniżej najczęściej będące wady w wieku senioralnym.

Zobacz również promocja pampersy

Nietrzymanie moczu

Na NTM, czyli mimowolne częściowe lub całe opróżnianie pęcherza moczowego, są głównie kobiety, ale problem może obchodzić zarówno mężczyzn. To jakaś spośród najbardziej kłopotliwych dolegliwości, o której zawsze żaden senior nie chce rozmawiać. Pewno istnieć objawem chorób układu nerwowego, najczęściej chociaż jego motywacją są zaburzenia dróg moczowych.

Promocja pieluchy Kołobrzeg

Zwykle trzeba nosić pieluchomajtki dla dużych, ale jeszcze wdrożyć odpowiedni plan działania – np. środki farmakologiczne, fizjoterapia, trening mięśni Kegla itd.

Osteoporoza

Osteoporoza to dodatkowa z chorób będących często w wieku podeszłym wieku. Ryzyko wystąpienia zmian w tkance kostnej rośnie wraz z wiekiem, oraz najwyższe jest u kobiet po 50. lub 60. roku bycia. Przed menopauzą to estrogeny zabezpieczają przed pojawieniem się osteoporozy, po przekwitaniu poziom hormonów wyraźnie, bo aż o 75 proc., spada. Ubytek masy kostnej zbiera się z podatnością na złamania, bólami kości itd.

Zaburzenia pamięci i wada Alzheimera

Zapominanie imion, nazw prac oraz zdarzeń, problemy z koleją pewnych wydarzeń lub przypomnieniem sobie adresu czy nazwiska są mniej ważne, jeśli senior jest pod stałą opieką. Gdy zostanie indywidualny i zapomni ważnych spraw – np. wyjdzie z domu bez zamknięcia go na sposób, odkręci gaz, wyjdzie sam na osiedle także nie będzie umiał wrócić – może się to stworzyć tragicznie. Zaburzenia świadomości to obowiązkowa i podstępna dolegliwość, często – pomimo iż nie zawsze – towarzysząca chorobie Alzheimera. Widać wówczas istnieć ale i otępienie, uszkodzenie mózgu, które ogranicza jego rolę. Zaburzenia też mogą prowadzić np. depresji.

Nadciśnienie tętnicze

To schorzenie układu sercowo-naczyniowego występuje głównie u kobiet po 65. roku bycia – jest na nie aż 75 proc. seniorów. U wielu pacjentów nadciśnienie długo nie daje żadnych objawów, często w wczesnym stadium. Choroba jest efektem procesów będących w naczyniach tętniczych w moc starzenia się organizmu. Wyróżniamy wiele czynników, które mogą sprawić lub zaostrzyć przebieg choroby, m.in. otyłość, nieodpowiedni styl mieszkania oraz słaba dieta, brak aktywności fizycznej, spożywanie wielkich liczb alkoholu, a także uwarunkowania genetyczne. Lepiej jak najwcześniej zadbać o ochronę, czyli zmienić styl bycia oraz dietę, a dodatkowo minimalizować działanie czynników ryzyka nadciśnienia tętniczego i brać preparaty obniżające ciśnienie.

Cukrzyca

Badania dowodzą, że szczyt zachorowań na cukrzycę typu 2 to punkt osób około 60. roku bycia. W podeszłym wieku cukrzyca może prowadzić bez widocznych objawów. Są jednak czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia choroby u seniorów – to m.in. nadwaga lub otyłość (głównie typu brzusznego), niska aktywność fizyczna, upośledzenie pracy nerek oraz wątroby.

Zobacz źródło artykułu Choroby wieku podeszłego

 

Promocja pieluchy Kołobrzeg

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments