Temat antykoncepcji awaryjnej znowu rozgorzał w mediach, a na językach ludzi wciąż rodzą się dyskusje na temat reform obecnego rządu i zmian w polityce zdrowotnej, w tym dotyczącej antykoncepcji postkoitalnej i kwestii związanych z dostępem do tych leków.

Od dnia 24 lipca 2017 roku obecnie dostępna bez recepty tabletka antykoncepcji awaryjnej znowu staje się lekiem dostępnym jedynie za wskazaniem lekarskim. Substancja rzeczona – octan uliprystalu – to jedna z najskuteczniejszych form antykoncepcji awaryjnej. Środek pozwala ten zapobiec rozwojowi ciąży w okresie do 5 dób od stosunku, którego konsekwencją może być zapłodnienie i rozwój początkowych stadiów życia zarodka.

Środek ten jest selektywnym modulatorem receptora progesterenowego, który znajduje się w wielu komórkach organizmu, a przede wszystkim – w komórkach otoczki pęcherzyka Graafa, co pozwala zatrzymać proces owulacji i tym samym uchronić przed połączeniem się gamet żeńskich i męskich w obrębie jajowodu. Istotne działanie, jakie wykazuje octan uliprystalu to także wpływ na mięśniówkę macicy i endometrium, czyli błonę nabłonkową wyścielającą macicę i ulegającą zmianom morfologicznym i czynnościowym w trakcie trwania cyklu miesiączkowego. Endometrium gotowe do przyjęcia zarodka wykazuje odpowiednie właściwości, które to pod wpływem dużej dawki progestagenów, czy też modulacji receptora dla nich może ulec inwolucji, czyli zanikowi.

Zapobiega to tym samym implantacji zarodka w obrębie błony śluzowej macicy, co równa się automatycznemu zatrzymaniu rozwoju ciąży. Dodatkowo pigułka dzień sprzyja zagęszczaniu śluzu szyjkowego, co ogranicza możliwość penetracji plemników z pochwy do światła jamy macicy.

Widać więc, że działanie tych środków jest wielokierunkowe i że nie tyczy się bezpośredniego uśmiercania płodu, a jedynie uniemożliwia rozwój stadiów ciąży związanych z osadzeniem zarodka w obrębie błony śluzowej oraz zahamowania owulacji, co niweluje prawdopodobieństwo z zapłodnienia.

Sama antykoncepcja awaryjna wydaje się kontrowersyjna, jednakże należy podkreślić, że nie wykazuje ona działania poronnego, w odróżnieniu od preparatów takich jak misoprostol czy też mifepriston, które powodują bezpośrednio poronienie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o