Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (2012)

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że cały film powinien rozpocząć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko być. Tej wartości z pewnością utrzymywał się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka wyższa niż śmierć”. Już na starcie okrutni naziści posiedli bardzo cenny skarb w strukturze Bursztynowej Komnaty, który obudził w nich całe najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Wolin

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w gospodarce Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii granej w filmie. Już z początku wybuchów i istnego morza naturze nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk miłości i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością stanowi niezwykle ładną i raczej oryginalną propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na którego trop wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to pewna spośród najbardziej interesujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez przeszkodzie, jakie są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W całej relacji z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć także pięknych dziewczyn i problemu miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Wolin

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został wykonany na problemach „Stawki większej niż życie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial jest prawdziwą legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z bardzo trudnym zadaniem jakim było nakręcenie kolejnych spraw najbardziej modnego asa polskiego wywiadu. Warto zauważyć, że dodatkowym ograniczeniem prawdopodobnie żyć wiek reżysera – jest on mniejszy z oryginalnego serialu o wszą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, jaki był obowiązkowy za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze powstawaniem kolejnej sprawy z udziałem Hansa Klossa. Opowieść jest utrzymana w charakterze legendarnego serialu, jednak ma ona dużo elementów tego kina. Nie zabrakło w nim dużo spektakularnych efektów specjalnych jak również efektywnych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Wolin

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję obrazu jest skorzystanie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w jakich zarządzał on szukania Bursztynowej Komnaty a spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w czystej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu zagadnienia zeszłych lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami ważnymi nie zlewają się spośród nimi. Taki sposób nadaje filmowi także niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Wolin

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi absolutnie nie brakuje popularnych plus cenionych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, jednak na największą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Wielcy z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na monitor w wysokim stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że ciągle są w złotej formie. Co daleko, można postawić stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w małym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka wyższa niż śmierć” nie jest znanym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest znakomity raczej z działania bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Mimo tego, że zarówno klimat jak również tematyka filmu znacząco odchodzi z reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało stwierdzić, że ukazanie na szybkim ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film jest ważny szacunek dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Wolin

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o