Diety są bardzo ciężkim procesem odchudzania. Wiele założeń nakłada szalone restrykcje względem ilości spożywanych kalorii, ilości posiłków czy jakości spożywanych produktów. Założenia, jakie należy przyjąć przed rozpoczęciem diet, są często niemożliwe do spełnienia przez bardzo szybki tryb życia. Społeczeństwo odżywia się nieregularnie, w różnych proporcjach ilościowych, a dostępność określonych produktów w pracy jest mocno ograniczona. Z pomocą przychodzi dieta Dukana. Prosta dieta składająca się z czterech faz, bazuje głównie na produktach bogatych w białko. Jej celem jest redukcja masy ciała, oczyszczenie organizmu z toksyn oraz utrzymanie stabilnej wagi.

Dieta Dukana

Faza pierwsza składa się głównie z produktów białkowych i trwa około pięciu dni. Czas trwania uzależniony jest od założeń. Przy założeniu utraty pięciu kilogramów czas trwania to 3 dni, do dziesięciu kilogramów etap trwa 3 dni, 5 dni trwa realizacja utraty do dwudziestu kilogramów, a przy chęci zgubienia ponad czterdziestu kilogramów należy liczyć się z siedmioma dniami w fazie pierwszej. Produkty jakie można spożywać to mięso czerwone, drób, ryby oraz nabiał bez serów. Kategorycznie zabronione są tłuszcze.

Etap drugi jest najbardziej wymagający, bo zakłada czas trwania do uzyskania założonego celu liczonego w utraconych kilogramach. Zalecany jest jednak czas od pięciu do siedmiu dni. Jest to bardzo wymagający etap, ale plusem jest dołożenie do menu warzyw. Kukurydza, rzodkiewka, ogórki, szpinak i wiele innych roślin, wyłączając z diety strączkowe, wzbogacą dietę przede wszystkim w witaminy.

Etap trzeci, zwany także etapem stabilizacji, normuje wagę i zabezpiecza ją przed nawrotem zbędnych kilogramów. W tej części diety mnożymy razy dziesięć ilość zrzuconych kilogramów, a suma daje nam ilość dni, która będzie określała czas trwania trzeciej fazy. Jeśli osoba zrzuciła 5 kilogramów to mnożymy je razy dziesięć i daje nam to pięćdziesiąt dni stabilizacji wagi ciała. Restrykcje żywieniowe są już znacząco mniejsze. Można posilać się owocami, dodać chleb pełnoziarnisty, a nawet plasterek żółtego sera.

Etap czwarty i ostatni to pozwolenie na spożywanie dowolnych produktów, ale należy liczyć się z omijaniem restauracji serwujących szybkie posiłki. Zalecany jest jedynie powrót do jednego dnia w tygodniu charakterystycznego dla etapu pierwszego, czyli spożywać należy niemal wyłącznie białka. Raz w tygodniu stosuje się dzień z etapu pierwszego. Jego czas trwania to też od pięciu do siedmiu dni, a zależne jest to od wstępnych założeń wymienionych wcześniej.

Dieta Dukana jest specyficzną dietą, bo efekty są zaskakująco dobre. Jednak należy pamiętać o kilku czynnikach. Nie jest ona zalecana przy problemach z nerkami, należy pić dużo wody, która wspomaga usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii. Dieta jest uboga w witaminy i minerały, szczególnie w pierwszej fazie, dlatego zalecane jest uzupełnianie ich braku suplementami. Mimo wielu zalet, pozytywnych opinii dieta ma swoje mankamenty i powinno się restrykcyjnie stosować do wszelkich wytycznych z uzupełnianiem brakujących składników i maksymalnie ograniczyć nałogi, które obciążają pracę nerek oraz utrudniają organizmowi usuwanie toksyn z organizmu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments