Większość kulturystów i sportowców zastanawia się nad rolą umysłu w osiąganiu dobrych wyników w kulturystyce. Niektórzy zupełnie bagatelizują ten aspekt, ale w rzeczywistości jest on dosyć ważny podczas treningów. Dzięki skorzystaniu z siły umysłu możemy znacznie szybciej osiągać wyznaczone cele, a nasze ciało będzie wyglądało doskonale. Pozytywne myślenie to już połowa sukcesu.

Udowodniono, że kulturyści z pozytywnym nastawieniem odnotowywali znacznie lepsze wyniki zarówno w przyrostach mięśni, jak również w ich jakości. Jest ono ważne szczególnie w chwilach kryzysu, kiedy brakuje siły i motywacji, bo ułatwi nam ono dalsze wykonywanie rozpoczętych treningów. Takie myślenie ułatwia skoncentrowanie się na treningach, a to zaowocuje ich zwiększoną efektywnością. Należy dbać, aby nie pojawiło się zniechęcenie i brak motywacji, z którym niełatwo będzie sobie poradzić.

Kulturystyka to nie machinalnie wykonywane ćwiczenia, ale przede wszystkim siła i hart ducha. Pozytywne myślenie może bardzo ułatwić treningi, zmotywować do bardziej wytężonej pracy nad budowaniem masy mięśniowej.

Drugim bardzo ważnym zagadnieniem związanym z kulturystyką jest pozytywna wizualizacja. Przeprowadzono badania w grupie osób ćwiczących. Wyniki były zaskakujące, odkryto bowiem, że osoby, które wyobrażały sobie podczas treningów, jak wykonują trudne ćwiczenia, szybciej i łatwiej wzmacniały siłę i mięśnie. Zjawisko to polega na tym, że jeżeli ćwiczymy i jednocześnie wyobrażamy sobie, że wykonujemy określone sekwencje ruchowe, to nasze mięśnie pracują intensywniej. Można na tej podstawie sądzić, że nastawienie, stan naszego umysłu ma duży wpływ na przebieg treningów.

Podobnie ma się sprawa z pewnością siebie. Jeżeli podczas uczestniczenia w zawodach jesteśmy przekonani, że przegramy, to z dużym prawdopodobieństwem właśnie tak się stanie. Jeśli natomiast wyobrażalibyśmy sobie wygraną, to szansa na odniesienie sukcesu znacznie wzrasta. Aby jednak w pełni wykorzystywać siłę pozytywnego myślenia, należy wykonywać regularne ćwiczenia.
Wprawdzie wizualizacja nie zagwarantuje nam solidnych mięśni, niemniej jednak z pewnością może przybliżyć nas do założonego celu. Właściwie każdy sportowiec, który osiąga sukcesy, miał do czynienia z pozytywną wizualizacją i z powodzeniem ją stosuje.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o